SZKOŁA POLICEALNA
ASYSTENT OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ
Tytuł zawodowy: Asystent osoby niepełnosprawnej
Opis Kierunku:
Zasadniczym celem pracy asystenta osoby niepełnosprawnej jest pomoc w uzyskaniu jak największej samodzielności oraz niezależności osoby niepełnosprawnej. Asystent osoby niepełnosprawnej wspiera podopiecznego w realizacji programu rehabilitacji społecznej i zawodowej, a także medycznej. Inicjuje i wspiera aktywność rodziny, najbliższego otoczenia osoby niepełnosprawnej celem udzielania jej jak najefektywniejszej pomocy. Poprzez planowanie, kontrolowanie, tworzenie indywidualnego planu pomocy włącza osobę niepełnosprawną w programy instytucji i placówek świadczących usługi kompleksowej rehabilitacji medycznej, społecznej i zawodowej.
Praca asystenta osoby niepełnosprawnej wykonywana jest w miejscu pobytu podopiecznego (dom, sanatorium, szpital, zakłady opiekuńcze, zakłady pomocy społecznej, internat, akademik), jest związana z dużą samodzielnością podejmowania decyzji, wiąże się jednak z wymogiem ścisłej współpracy interdyscyplinarnej z różnymi specjalistami i instytucjami pracującymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
Nauka trwa 1 rok, tj. 2 semestry, zajęcia odbywają się w systemie zaocznym.
UPRAWNIENIA – Świadectwa i dyplomy uzyskane przez absolwenta:
- Świadectwo ukończenia szkoły policealnej.
- Dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej SPO.01. Udzielanie pomocy i organizacja wsparcia osobie niepełnosprawnej wraz z suplementem w języku polskim i angielskim zgodnym z Europass potwierdzającym kwalifikacje uznawane w całej Unii Europejskiej.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:
- ośrodki i domy pomocy społecznej,
- oddziały PCK
- środowiskowe domy samopomocy
- świetlice terapeutyczne
- zakłady opiekuńczo-lecznicze
- niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej
- placówki poradnictwa rodzinnego,
- szpitale specjalistyczne
DOKUMENTY WYMAGANE W PROCESIE REKRUTACJI:
- kwestionariusz przyjęcia do szkoły- druk do pobrania
- świadectwo ukończenia szkoły średniej w oryginale, w przypadku świadectw z zagranicy wraz z tłumaczeniem tłumacza przysięgłego na język polski
- dokument tożsamości do wglądu
- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu od lekarza medycyny pracy (skierowanie otrzymują Państwo od nas po złożeniu podania i świadectwa, badanie jest bezpłatne)
- 2 zdjęcia