Kierunek studiów
PEDAGOGIKA SPECJALNA
Rodzaj studiów: studia drugiego stopnia
Forma studiów: stacjonarne i niestacjonarne
Uzyskiwany tytuł: magister
Okres nauki: 2 lata
Opis studiów:
Studia II stopnia na kierunku Pedagogika specjalna pozwalają zdobyć interdyscyplinarną wiedzę dotyczącą rozwoju w cyklu życia człowieka, a także zaburzeń spowodowanych niepełnosprawnością intelektualną i innymi dysfunkcjami. Studia wyposażają w umiejętności diagnozy złożonych problemów edukacyjno – wychowawczych oraz zaplanowania i podjęcia określonych oddziaływań o charakterze terapeutycznym, rewalidacyjnym, w tym: kształcenie, wychowanie, opieka nad osobami ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. Absolwenci tego kierunku po studiach magisterskich mogą również rozwijać się naukowo podejmując studia doktoranckie.
Proponowane specjalności:
SPECJALNOŚĆ: Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika)
OPIS: absolwenci po ukończeniu tej specjalności otrzymują kwalifikacje nauczycielskie do pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w szkołach i przedszkolach masowych, integracyjnych (jako nauczyciel wspomagający), szkołach specjalnych oraz innych ośrodkach edukacyjno-terapeutycznych, do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z dziećmi posiadającymi orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub dostosowaniu wymagań. Absolwenci po ukończeniu tej specjalności będą potrafili przeciwdziałać marginalizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, przedstawiać ich potrzeby a także minimalizować wszelkiego typu ograniczenia.
SPECJALNOŚĆ: Edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
Opis: absolwenci po ukończeniu tej specjalności otrzymują kwalifikacje nauczycielskie do pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Po ukończeniu studiów absolwenci znają metodykę wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zasady planowania pracy dydaktyczno-wychowawczej i terapeutycznej, potrzebę dostosowania wymagań edukacyjnych do specjalnych potrzeb uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, określać rolę zajęć specjalistycznych i wszechstronnej interdyscyplinarnej rehabilitacji oraz metodyki zajęć rehabilitacji indywidualnej ucznia.
WAŻNE INFORMACJE:
-
dla osób nie posiadających przygotowania pedagogicznego przewidujemy: moduł przedmiotów uzupełniających to przygotowanie
-
praktyki zawodowe umożliwią nabycie wiedzy i umiejętności specjalistycznej dając możliwość zatrudnienia w szkołach, przedszkolach, ośrodkach edukacyjno-terapeutycznych, ośrodkach wychowawczych, profilaktycznych
Formularze rekrutacyjne:
Do wypełnionego druku należy załączyć następujące dokumenty:
-
Kopię dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia (oryginał lub odpis dokonany przez uczelnię należy okazać pracownikowi Dziekanatu, który przyjmując dokumenty poświadczy przekazaną kserokopię za zgodność z oryginałem lub odpisem).
-
Kopię suplementu do dyplomu (oryginał lub odpis dokonany przez uczelnię należy okazać pracownikowi Dziekanatu, który przyjmując dokumenty poświadczy przekazaną kserokopię za zgodność z oryginałem lub odpisem).
-
Jedną fotografię papierową - aktualne, kolorowe zdjęcie zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych (na odwrocie podpisane imieniem i nazwiskiem).
-
Orzeczenie lekarskie (aktualne) o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki na wybranym przez kandydata kierunku studiów wyższych. Badanie lekarskie można wykonać u każdego uprawnionego lekarza medycyny pracy (koszt badania ponosi kandydat) lub w placówce wskazanej przez Uczelnię (wówczas badanie jest bezpłatne). Uczelnia może wcześniej wydać skierowanie do lekarza.
-
Przy składaniu dokumentów kandydat musi okazać ważny dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
- Kopię dowodu wpłaty opłaty rekrutacyjnej (opłata za postępowanie związane z przyjęciem na studia).
Opłaty
Opłata za postępowanie związane z przyjęciem na studia – 385 zł
Opłata za 1 m-c studiów niestacjonarnych płatne przez 10 m-cy tj. od 1 X do 31 VII –
Opłata za 1 m-c studiów stacjonarnych płatne przez 10 m-cy tj. od 1 X do 31 VII –
Studia za darmo – studenci Tarnowskiej Szkoły Wyższej w Tarnowie mogą ubiegać się o: stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora dla najlepszych studentów, zapomogę.
Jak do nas trafić?
Znajdujemy się na terenie dawnych koszar wojskowych przy ul. Mościckiego 27 – naprzeciw Centrum Handlowego „MAX” w Tarnowie.
Zapraszamy do kontaktu!