Warsztaty „Główne cele i zadania oraz zasady prowadzenia interwencji kryzysowej”.

30-11-2021

W dniu 18.11.2021 r. w Tarnowskiej Szkole Wyższej odbyły się otwarte warsztaty na temat „Główne cele i zadania oraz zasady prowadzenia interwencji kryzysowej”,

Warsztatach uczestniczyli studenci z kierunków Psychologii i Pedagogiki.

Otwarcia warsztatów i wprowadzenia do tematyki dokonał dr Józef Jedynak, prof. TSzW. W dalszej części wystąpiła mgr Dorota Bogusz, Dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy.

Dr Józef Jedynak, prof. TSzW przedstawił główne cele warsztatów:

a) zdobycie i poszerzenie wiedzy w zakresie psychologii kryzysu symptomatologii różnych rodzajów kryzysu, diagnostyki stanu potrzeb i zasobów osoby będącej w kryzysie;

b) nabycie podstawowej wiedzy i umiejętności nawiązywania kontaktu z osobą w sytuacji kryzysu psychologicznego;

c) rozwijanie umiejętności pracy z osobą w sytuacji kryzysu suicydalnego, pracy z rodziną po próbie samobójczej członka rodziny i po dokonanym samobójstwie;

d) doskonalenie warsztatu pracy z osobami w sytuacji kryzysu potraumatycznego

Działania w zakresie interwencji kryzysowej mają na celu zmniejszenie cierpienia oraz niesienie pomocy w odzyskaniu równowagi psychicznej i kontroli nad swoim życiem.

Następnie Pani Dyrektor Dorota Bogusz zapoznała uczestników warsztatów z zasadami funkcjonowania Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy. Wspomniany Ośrodek usytuowany jest w Tarnowie przy ulicy Szarych Szeregów i funkcjonuje od dnia 1 stycznia 2007r. Pełni funkcje i realizuje zadania:

- ośrodka interwencji kryzysowej
- specjalnego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie
- udzielania pomocy  bez skierowania i bezpłatnie
- wspierania przez  specjalistów osób, które odczuwają taka potrzebę bez względu na płeć i wiek
- niesienia pomocy osobom dotkniętym sytuacją traumatyczną.

Podczas dyskusji studenci zadawali szereg pytań, które dotyczyły między innymi sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji kryzysowych. Pytano również o możliwość odbywania praktyk studenckich w Ośrodku. Spotkanie, w którym uczestniczyło 36 osób cieszyło się dużym zainteresowaniem studentów.