Uczelnia uhonorowana tytułem "Symbol Nowoczesnego Kształcenia 2022" i "Symbol Nowoczesnego Kształcenia 2023" Symbol Nowoczesnego Kształcenia 2022 i 2023
Koło naukowe Resocjalizacji i Bezpieczeństwa Publicznego

17

marca
2022

Koło naukowe Resocjalizacji i Bezpieczeństwa Publicznego

Szanowni Studenci TSzW kierunku Pedagogika,
zapraszamy wszystkich chętnych studentów do czynnej pracy na rzecz Koła naukowego Resocjalizacji i Bezpieczeństwa Publicznego.

Resocjalizacja jest świadomym i celowym procesem bezpośredniego oddziaływania na osoby niedostosowane w celu przygotowania ich do pełnienia ról społecznych co stanowi ważną dziedzinę pracy z nieletnimi.

We współczesnym świecie nastąpił znaczny wzrost groźnych zjawisk przestępczych 
i patologicznych. Massmedia codziennie informują nas o wstrząsających czynach przestępczych popełnionych przez dzieci i młodzież. Szczególnie niepokoi ich brutalność 
i agresja. Spowodowane jest to wieloma czynnikami ściśle związanymi z życiem rodzinnym, środowiskiem rówieśniczym, niepowodzeniami szkolnymi oraz negatywnym obrazem życia społecznego ukazywanym w różnych środkach masowego przekazu.

W przypadku niedostosowanej młodzieży istotna rolę w kształtowaniu postaw 
i zachowań odgrywają obecnie placówki resocjalizacyjne. To właśnie one podejmują i realizują zadania wychowawcze w stosunku do młodzieży zdemoralizowanej pozbawionej właściwej opieki i bezradności ze strony rodziców.

Istotną rolę w procesie resocjalizacji odgrywa również kształcenie 
i przygotowanie przyszłych kadr do realizacji tego odpowiedzialnego zadania, jak również ich stałe doskonalenie. 

Głównym celem działalności Koła jest pogłębienie wiedzy z problematyki resocjalizacji i bezpieczeństwa publicznego. Koło to spełnia również funkcję dydaktyczną jak i praktyczną umożliwiając studentom poszerzenie wiedzy i prowadzenie współpracy z takimi instytucjami jak: zakład karny, zakład poprawczy, ośrodki szkolno- wychowawcze, policją, kuratelą sądową i wieloma innymi organizacjami pozarządowymi, które na co dzień zajmują się wymienioną problematyką.

Przynależność do Koła ma charakter dobrowolny i otwarty. Podstawę działania stanowi opracowany regulamin w którym zawarto m. in.:

a)    postanowienia ogólne

b)    program działania

c)    sprawy porządkowo organizacyjne i regulaminowe.

Koło rozpoczęło działalność w 2016 r. Od marca 2020 r. z uwagi na panującą pandemię ograniczona została działalność do spotkań w sieci internetowej z ciekawymi osobami zajmującymi się problemami resocjalizacji. Opiekunem Koła ze strony Uczelni jest prof. TSzW dr Józef Jedynak.

TSzW Copyright © 2024 TSzW. Wszelkie prawa zastrzeżone. | design by GreenMouse |