Warsztaty „Rola i znaczenie zakładu karnego w procesie resocjalizacji”

17-10-2021

W dniu 15.10.2021 roku odbyło się otwarte spotkanie studentów Tarnowskiej Szkoły Wyższej z Dyrektorem Zakładu Karnego w Tarnowie płk. Maciejem Możdżeniem, Rzecznikiem Prasowym por. Beata Bańdur oraz Psychologiem Działu Penitencjarnego mgr. Sylwią Cieśla.

Wiodącym tematem spotkania było określenie roli i znaczenia warunków izolacji dla prawidłowego przebiegu procesu readaptacji społecznej.

Warsztaty podzielono na kilka tematycznych paneli. Każdy z nich został poprzedzony materiałem filmowym z komentarzem celem lepszego wprowadzenia w temat.

W części pierwszej płk. Możdżeń wprowadził studentów w realia polskiego więziennictwa poprzez omówienie struktury organizacyjnej Służby Więziennej w świetle obowiązujących przepisów. Zaprezentowana została również specyfika tarnowskiej jednostki penitencjarnej.

W drugiej części por. Beata Bańdur – Wychowawca Działu Penitencjarnego zapoznała studentów z celami odbywania kary pozbawienia wolności, a także praktycznymi środkami służącymi do ich realizacji. Nauczanie, praca, zajęcia kulturalno – oświatowe, system kar i nagród, rodzaje przepisów resocjalizacji oraz kontakt ze światem zewnętrznym.

Trzecia część należała do więziennego psychologa, w której mgr Sylwia Cieśla przedstawiła formy pracy terapeutycznej z osobami pozbawionymi wolności.

Część czwarta została poświęcona dyskusji, którą cechowała wnikliwość i dociekliwość. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu studentów, głównie z kierunków pedagogiki resocjalizacyjnej i psychologii. Spotkanie miało walor nie tylko poznawczy, ale także aplikacyjny. Jego celem było zachęcenie studentów do podjęcia w przyszłości służby w tej formacji.

Prowadzący spotkanie prof. TSzW dr Józef Jedynak